Ολυμπιακός: Σημαντική νίκη με τη Ραντνίτσκι για το Final-8

Sharing is caring!

Ο Ολυμπιακός έδειξε ιδιαίτερα καλή εικόνα στο Len Champions League καθώς επιβλήθηκε 11-7 της Ραντνίσκι για την 7η αγωνιστική και έκανε ένα ακόμα βήμα για να βρεθεί στο Final-8.

Mε αυτή τη νίκη η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ανέβηκε, έστω και για λίγο, στην κορυφή του πρώτου ομίλου με 16 πόντους και είναι στο +2 από την Μπρέσια που παίζει το βράδυ. Ήταν σίγουρα ένα σημαντικό βήμα για το Final-8 στο Len Champions League για τους Ερυθρόλεκους. Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε τόσο καλά το ματς όμως παρόλα αυτά τελείωσε το πρώτο οκτάλεπτο στο υπέρ του 4-3.

Στο 2ο οκτάλεπτο βελτίωσε δραστικά την άμυνά του. Κράτησε το μηδέν για περίπου οκτώ λεπτά και μετά σκόραρε με δύο τέρματα με τον Μουρίκη και τον Κολόμβο ενώ η Ραντίνσκι λίγα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το οκτάλεπτο μείωσε σε 6-4 με τον Τσουκ.

Στη συνέχεια η Ραντίνσκι έσφιξε και εκείνη την άμυνά της με τις δύο ομάδες να βάζουν από ένα γκολ. Ο Ολυμπιακός έκανε το 7-4 με ένα φοβερό σουτ του Φουντούλη και ενώ οι Σέρβοι μείωσαν σε 7-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου με τον Γιάνκοβιτς.

Ακολούθως οι Μουρίκης, Γενηδουνιάς και Φουντούλης κατάφεραν να σκοράρουν στα πρώτα λεπτά του τέταρτου και τελευταίου οκταλέπτου και έδωσαν προβάδισμα πέντε γκολ στον Ολυμπιακό κάνοντας το σκορ 10-5. Τελικώς το σκορ έδειξε 11-7 υπέρ των Πειραιωτών.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 3, Φιλίποβιτς 2, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1 και Ζερδεβάς.

Ραντνίτσκι (Ούρος Στεφάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς, Στανόγιεβιτς 1, Γιάνκοβιτς 1, Τσουκ 2, Ραντούλοβιτς, Ουκρόπινα, Πλιέβαντσιτς, Τόχολι 1, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 1, Βρλιτς και Τοντορόβσκι.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-1 και 4-2.